Главная   •   О компании   •   Библиотека   •   Контакты                                          

Информ-бюро

24.07.2018
Киевская прокуратура направила в суд обвинительный акт относительно нотариуса Киевского городского нотариального округа, который способствовал рейдерскому захвату торгового центра
05.07.2018
Отныне письма в суд направляйте по адресу: просп. Воздухофлотский, 28, г. Киев, 03063
04.07.2018
Минздрав обновил соответствующий порядок
03.07.2018
Принят Закон, направленный на снижение стоимости кредитных ресурсов для упрощения доступа субъектов хозяйствования и физических лиц к кредитам

Юридические практики

Наши партнеры

Тренінгова компанія ТАРС

Надання якісних професійних послуг з перевірки, тестування та навчання персоналу. Наші спеціалісти мають достатній досвід практичної та наукової роботи, щоб гарантувати клієнтам високу якість та ефективність наданих послуг.

Информ-бюро

май
31
2010

Про хід судової реформи чутно в кабінетах маленьких, і в кабінетах золочених, на шпальтах газет і з блакитних телеекранів. Увага громадськості прикута до перипетій у судовій ієрархії, посадових переміщень. Разом з тим, піднімаються питання судової етики, моральних і професійних якостей судді, їх значення в суспільстві.

Про хід судової реформи чутно в кабінетах маленьких, і в кабінетах золочених, на шпальтах газет і з блакитних телеекранів. Увага громадськості прикута до перипетій у судовій ієрархії, посадових переміщень. Разом з тим, піднімаються питання судової етики, моральних і професійних якостей судді, їх значення в суспільстві.

На засіданні Кваліфікаційної комісії адміністративних судів відмовляється в присвоєння звання судді через нестійкі мотиви і нерозуміння призначення судді, Вища рада юстиції вносить подання на звільнення судді на основі «несумлінного виконання обов'язків», порушення суддівської присяги.

Таке уважне ставлення до морально-етичної подоби судді пов'язане не тільки з «суспільно значущими наслідками», але і з тією роллю, яку повинен відігравати суддя у демократичному суспільстві, адже саме судова гілка влади виступає контролюючою і визначальною щодо двох інших.

Професор політичних наук юридичного факультету Сорбонни Філіп Рено присвятив свою наукову діяльність вивченню цього феномена. У таких роботах як «Демократія, охоплена правом» («La démocratie saisie par le droit»), «Суддя і філософ», «Три революції свободи» автор розкриває конституціональний підхід до демократії, який відображає зростаючу роль судді в системі демократії кінця ХХ сторіччя.

Для французького філософа, демократія ХХІ століття - це система, де верховенство Конституції реалізується у формі суддівського контролю. Суддя має можливість обмежувати політичну владу держави над індивідом.

На запитання, поставлене на презентації «Європейського словника філософій» у книгарні «Є»: «Якщо суддя «пряде» демократичні цінності, звідки формуються цінності самого судді?», Філіп Рено відповів: «Ви хочете, щоб я за тридцять секунд вирішив проблему сучасного суспільства? Якщо ж говорити коротко, головне завдання судді не в нав'язуванні громадянам закону, але у формуванні етосу, світогляду, який буде сприяти повазі до закону. Суддя - це не просто державний діяч, але і політик».

Як особистість, яка тлумачить право, суддя формує демократичні цінності. Саме суддя є тісно пов'язаним з громадянським суспільством, яке транслює йому свої потреби і покладає на нього надії «юридичної демократії».

Під час свого останнього весняного візиту до Києва Філіп Рено міркував про роль християнських цінностей у формуванні юридичної культури Європи, розкритті поняття правова держава. У Великобританії - це Rule-of-law, тобто верховенство закону, у Німеччині - Rechtsstaat (ближче до держави справедливості) або Justizstaat (правова держава). Головний принцип у таких формулюваннях - те, що закон один по відношенню до всіх, але виходить, якщо у Франції існує специфічне адміністративне право, відносно відповідальності держслужбовців - rule-of-law там відсутній, зате проголошено Etat de droit (держава права). Складнощі перекладу проникають і в юридичну практику - обмовки, широта визначень і часто суперечливі трактування, стають проблемою не тільки на міжнародному рівні судового розгляду. Проте юристи з усього світу знаходять спільну мову, тому що право і закон залишаються законом і правом у будь-якій точці земної кулі за фактом.

Питання, поставлені Філіпом Рено, є як ніколи актуальними для України. Ми знову знаходимося на межі змін, нам ще не відомо до чого приведе реформа, але один висновок можна зробити точно: не тільки суддя цілком несе відповідальність за «громадське здоров'я», а й кожен громадянин робить свій внесок у формування правової культури.

Олександра Гончарова, оглядач Pravotoday

 

Полезная информация